Vastaa

Varoitus: tähän aiheeseen ei ole vastattu yli 120 päivään.
Jollet ole varma että haluat vastata juuri tähän, harkitse uuden aiheen aloittamista.
Nimi:
Sähköposti:
Aihe:
Otsikon ikoni:

Varmistus:
Minä vuonna Suomi itsenäistyi?:
Mikä on Anna A:n sukunimi?:
Mikä puuttuu: Hupu, Tupu:

Oikotiet: paina alt+s lähettääksesi viestin, tai alt+p esikatsellaksesi


Yhteenveto

Kirjoittanut: Ellu87
« : 19.02.2012 23:34:08 »

Tiinan kannattaisi tosiaan valita jotain nuorekasta koska on itsekin söpö ja nuori tyttönen, mutta toisaalta kappaleiden TÄYTYY olla tunnettuja. Jos katsojat eivät tunne kappaletta, on vaikeampi arvostaa laulajan osaamista, kun ei tiedä mihin verrata.

Toivottavasti Tiina tai Tiinan lähipiiri lukee näitä keskusteluja ja ottaa meidän vinkeistä vaarin. ;) Siispä: kaunis, ehkä haikea muttei ranteet auki-henkinen balladi ensi kerraksi, kiitos!  :-*
Kirjoittanut: Etsku-Etana
« : 19.02.2012 23:29:21 »

koska tää tän iltainen oli sellainen ettei Tiinan äänestä jäänyt hirveän vahvaa mielikuvaa.

Juuri näin. Heti alkusekunneilla petyin Tiinan kappalevalintaan. Jos originaalikin on tuollainen, sitten joku toinen Carrie Underwoodin kappale olisi voinut olla parempi.

Näyttäähän se olevan:

http://www.youtube.com/watch?v=ywtJYvDBKek&ob=av2e

Taylor Swiftin kappaleet voisivat myös sopia Tiinalle!
Kirjoittanut: Ellu87
« : 19.02.2012 23:20:13 »

Tällä hetkellä kyllä tuntuu, että Diandra on parempi kuin Tiina, vaikka toisaalta he ovat kyllä melko erilaisiakin eikä suoraa vertailua voi tehdä. Minusta tuntuu, että Tiinan pitäisi ensi kerralla valita joku todella kaunis balladi (muttei liian kulunut tai liian pliisu tai synkkä! Joku Adelen Someone like you vaikka), koska tää tän iltainen oli sellainen ettei Tiinan äänestä jäänyt hirveän vahvaa mielikuvaa.
Kirjoittanut: Etsku-Etana
« : 19.02.2012 23:17:48 »

Eiköhän vertailua ehditä tehdä vielä moneen kertaan, koska taatusti molemmat menevät pitkälle. Tai ainakin hämmästys olisi suuri, jos eivät menisi.
Kirjoittanut: yhden_voimalla
« : 19.02.2012 23:16:34 »

Päivitän vain tilannetta sen verran, että Tiina pääsi/joutui aloittamaan koko Show:n, kun taas Diandra esiintyi lähempänä loppupäätä. Olisi ehkä ollut mielenkiintoisempi, jos nämä sankarit olisivat esiintyneet perätysten, vaikkapa yhtä hyvin niin, että ensin Diandra ja sitten Tiina, niin olisi ehkä voinut saada paremman vertailun.
Kirjoittanut: capri
« : 19.02.2012 21:56:33 »

Näitä voi vertailla jatkossa finaalissa, koska molemmat ovat 100 % varmasti siellä.
Kirjoittanut: Etsku-Etana
« : 19.02.2012 16:38:49 »

Tämä on ilman muuta mielenkiintoinen kilpailuasetelma! Toivon kovasti, että molemmat menevät pitkälle.

Lopullisen oman kantani osaan sanoa vasta kun näkee heidän live-esityksiään finaaleissa, johon kummankin luulisi pääsevän TOP 15 Showsta.
Kirjoittanut: yhden_voimalla
« : 19.02.2012 16:32:32 »

Vertailen tässä mielenkiintoni vuoksi nyt kahta erilaista naislaulajakokelasta. Ensiksi Diandraa, jolla on ilmeisen puhdas, voimakas ja vibraavakin ääni. Hän on ollut ilmeisesti myös Staraoke-skabassa hyvällä menestyksellä. Hänellä on ennakkosuosikin asetelmat koossa. Sitten on tämä pienikokoinen Tiina, joka on tuppukylästä, ja jota ei ole paljon näkynyt tv:ssä ja otsikoissa Diandraan nähden, eikä varmaankaan siksi ole ennakkosuosikin asemassa. Silti hän kuuluu töp 15:een, ehkäpä finaaliinkin. Tiinassa mainittavaa on kuitenkin myös nämä hänen ulkomusiikilliset piirteensä lavalla - kumpi osaa ottaa yleisön paremmin haltuun ja esiintyä? Mitä Top 15 Show:sta oikein haetaan?

Diandran sooloesitys:
http://www.katsomo.fi/?progId=108188

Tiinan sooloesitys:
http://www.katsomo.fi/?progId=108179