Vastaa

Varoitus: tähän aiheeseen ei ole vastattu yli 120 päivään.
Jollet ole varma että haluat vastata juuri tähän, harkitse uuden aiheen aloittamista.
Nimi:
Sähköposti:
Aihe:
Otsikon ikoni:

Varmistus:
Minä vuonna Suomi itsenäistyi?:
Mikä on Anna A:n sukunimi?:
Mikä puuttuu: Hupu, Tupu:

Oikotiet: paina alt+s lähettääksesi viestin, tai alt+p esikatsellaksesi


Yhteenveto

Kirjoittanut: TrueB
« : 06.05.2010 08:21:07 »

Tykkäsin kybällä tästä sarjasta alusta loppuun, vaikka ykköskausi on ikuisesti se paras! Tosin senkin aikana monet valittelivat kun ei mitään tapahdu, ja junnataan paikallaan ja täysin epäuskottavia juonenkäänteitä ym.

On monenlaisia sarjoja. Joissakin eri kaudet ovat selkeää jatkumoa ja kaikki liittyy kaikkeen ensimmäisestä kaudesta viimeiseen. Joissakin kaudet ja jaksotkin ovat itsenäisiä tarinoita. Ensin mainitusta syystä tämä sarja lähinnä jaksoi kiinnostaa loppuun asti. Ja kyllä se minusta selviytyi lopulta kunnialla, vaikka huomasikin että ideat ja aiheet alkoivat olla jo vähän tyhjiin puristettuja.

Kiehtovaa oli sekin, miten ketään ei esitetty lopulta selkeänä pahiksena. Ja hyviksetkään eivät olleet läpeensä puhtoisia. Kaikista löytyi inhimillisiä piirteitä. Ja sitä inhimillisyyttä, empaattisuutta sekä ennen kaikkea ystävyyttä ja uskollisuutta selvästi arvostettiin tekijätiimin ja käsikirjoittajien taholta. Kaikkein pahimpienkin roistojen tekojen motiivina oli usein inhimillinen pelko
 Roolit ja tiimien kokoonpanot vaihtuivat moneen kertaan, eikä juuri ketään hahmoa voinut pelkästään vihata.

Sarja oli myös älyllisesti haastava. Michael käytti aivojaan enemmän kuin aseita. Muut oli tosin esitetty vähän pölvästeinä, jotka vain yrittävät pysyä perässä :D Wentworth Miller oli pääosaan täydellinen, ja ohitti suosikkilistallani Matt Damonin...

Neloskausi oli ok. Tuskin parempaa oltaisi voitukaan tehdä. Täytyy ottaa huomioon, että sarjan piti alun perin jäädä muutaman jakson mittaiseksi.

Ostan harvoin DVD:boxeja kotiin, mutta tästä piti saada joka ikinen kausi. Se oli epäilemättä helpotus muutamille lähisukulaisille, jotka muuten eivät olisi keksineet joululahjaa... Vimeinen sen päätösjakson DVD nyt oli pelkkää rahastusta, mutta tuli hankittua sekin jo ennen sarjan loppumista TV:stä...

Kirjoittanut: Thesugarangel92
« : 05.05.2010 06:49:38 »

Hhe, en ainakaan eilen taas itkeny %DD iskä taas katto mua iha ÖH-ilmeellä, ku itkin. MIEHET... :P

Mut ihan jees, että tää nyt _VIIMEIN_ loppu: D Ite en ollu oikeestaan pettyny lopetukseen, toi video oli tosi hyvä siihen, mutta muuten noi kaks jaksoa oli vähän...  :-\ Että ilmanki ois pärjätty : D
Kirjoittanut: Negativ
« : 04.05.2010 21:57:34 »

Adsjfkjkl....nää kaks vikaa jaksoa oli turhimpia ikinä. Sweet Jesus sentään ku ehti mennä vielä imeläksikin Michaelin jäähyväisvideon takia.
Kirjoittanut: AnsQ
« : 23.04.2010 14:58:49 »

Mä tykkäsin tästä Paon kaudesta ja toi loppu oli ihana! :'D Tosi surullinen ja tulihan sitä itkettyä mut ihana se oli (:
Kirjoittanut: Rico
« : 22.04.2010 22:00:48 »

Ite katoin 24:n 4 ekaa kautta. Kertooko tää, että pitäis jatkaa kattomista ? ;'D
Ehdottomasti kannattaa 8)
Kirjoittanut: Thesugarangel92
« : 22.04.2010 21:45:50 »

Ite katoin 24:n 4 ekaa kautta. Kertooko tää, että pitäis jatkaa kattomista ? ;'D pitäis ehkä, ellei samaan aikaan tuu muuta. Viimeks ainaski tuli täykkärit.
En tiiä viittiikö ees kattoa noita kahta vikaa jaksoa. Koska tiedän, miten toi päätty noin, koska luin sen: D en halua pilata sitä "hyvää" fiilistä mikä tosta vikasta jaksosta tuli: D
Kirjoittanut: Rico
« : 22.04.2010 19:54:29 »

Federico, sarkasmia tämä olikin. Vielä off-topicina sanottava, että diggailen 24sta aivan törkeästi.
Näin muistin lukeneeni jostain toisesta threadista.
Kirjoittanut: PhineasMcClintock
« : 22.04.2010 19:51:50 »

Federico, sarkasmia tämä olikin. Vielä off-topicina sanottava, että diggailen 24sta aivan törkeästi.
Kirjoittanut: Rico
« : 22.04.2010 19:49:38 »

Olettaen että tuo oli sarkastinen huomautus 24:n tasosta, en viitsi edes aloittaa Prison Break threadissa ;)


Mutta suositukseni perustin siihen, että tyylilajiltaan nämä sarjat ovat hyvin lähellä toisiaan. 24stä paremman sarjan pitkällä tähtäimellä on tehnyt se, että siinä alkaa joka kaudella uusi tarina, usein mukana rutkasti uusia hahmoja. Prison Breakissa samaa juonikuviota pitkitettiin neljä tuotantokautta, ja se on nopeatempoiselle käänteisiin ja jännitykseen nojaavalle actionsarjalle ehdottomasti liikaa.
Kirjoittanut: PhineasMcClintock
« : 22.04.2010 19:23:06 »

Off-topicina sanottava, että kakkosnelosessa tyylikkäintä on se, että Jack Bauerin varustukseen kuuluu aina laukku, ei luotiliivejä ja ase ala. 9mm, jolla hän pelastaa tärkeät poliittiset ihmiset 20 joukkion ammattiterroristeilta jne jne.
Kirjoittanut: capri
« : 22.04.2010 19:22:05 »

24 on ehdottomasti katsomisen arvoinen! (Varmaan eka kommenttini tähän ketjuun ;D) En ole koskaan PB:tä seurannut. En ole siis nähnyt jaksoakaan.
Kirjoittanut: Rico
« : 22.04.2010 19:09:21 »

Ja tietenkin kaikille Prison Breakista tykänneille on pakollista suositella sarjaa 24... Jokaisella kaudella on stand-alone juoni elikkä periaatteessa voi aloittaa seuraamisen vaikkapa kohta kun kasikausi saapuu suomeen ;)
Kirjoittanut: PhineasMcClintock
« : 22.04.2010 18:54:19 »

Prison Break olisi ollut yksi hienoimmista sarjoista jos se olisi lopetettu kakkos kauteen ja tehty ennenkaikkea tyylikäs loppua 2.kauteen. 3.kausi kusaisi sitten nilkoille jo käsikirjoittajien lakon vuoksi, eikä se muutenkaan kovin hääviä ollut.

Ja luonnollisesti neloskauteen oli sitten jo rakennettu lähes täysin uusi juoni.

Scofieldin Maikkelin kohtalo oli ainakin itselleni varsin selvä ja ennalta-arvattava jo kakkoskauden jälkeen. Sankarina eletään, sankarina kuollaan aivan sama vaikka olisi tullut 10.kautta tätä touhua.

Mutta suurena fanina silti vedän kotiinpäin ja pakko sanoa, että olihan tämä piiiiitkään aikaan yksi hienoimmista sarjoista joita olen seurannut.

Kirjoittanut: Rico
« : 22.04.2010 17:40:48 »

Lopetusjakso oli yllättävän hyvä ja yllättävä. Valitettavasti sarja alkoi loppuajasta olemaan niin hirveätä skeidaa ettei hienolla lopetuksella ollut oikein mitään voimaa.

Final Break eli "viimeiset kaksi jaksoa" kertovat miten sarjan lopetukseen päädyttiin. Aikamoista skeidaa, niitä ei jenkeissä käsittääkseni näytetty edes ollenkaan.
Kirjoittanut: Thesugarangel92
« : 21.04.2010 17:59:16 »

MUSTA SE OLI IHANA :<
ja se hautakiviteksti "ole itse se muutos, jonka haluat maailmassa nähdä" Se soi mulla tänään päässä koko päivän. :<