Vastaa

Varoitus: tähän aiheeseen ei ole vastattu yli 120 päivään.
Jollet ole varma että haluat vastata juuri tähän, harkitse uuden aiheen aloittamista.
Nimi:
Sähköposti:
Aihe:
Otsikon ikoni:

Varmistus:
Minä vuonna Suomi itsenäistyi?:
Mikä on Anna A:n sukunimi?:
Mikä puuttuu: Hupu, Tupu:

Oikotiet: paina alt+s lähettääksesi viestin, tai alt+p esikatsellaksesi


Yhteenveto

Kirjoittanut: Etsku-Etana
« : 15.02.2012 21:47:52 »

Saakoon Ainokin linkin ryhmälauluunsa:

http://www.youtube.com/watch?v=jl4su5UrcVo&feature=youtu.be

Tämä esitys oli kyllä selvästi Ainon lorun loppu. Ei saanut Aino tässäkään suoritukseensa tarvittavaa pontevutta vaan hän lauloi liian pienellä äänellä.



Kirjoittanut: Etsku-Etana
« : 14.02.2012 20:19:40 »

Kun kerran Anteater alkoi piinata Artturi Mäkelää hänen omassa aiheessaan, haluan ottaa esille Ainon, joka oli koelauluissa suuria suosikkejani kuten edellä näkyy.

Ainon ja Artturin tarina on jotenkin samankaltainen:

Aino on kaunis nuori nainen, joka oli teatterissa pettymys liian ilottomalla tai harmaalla esityksellä.
Artturi on komea nuori mies, joka oli teatterissa pettymys liian ilottomalla tai harmaalla esityksellä.

Kummastakin toivoin paljon, mutta petyin. Aino ei vaan ollut harjoitellut tarpeeksi vankkaa rivilaulua vaan rivilaulu jäi ikäänkuin kiltin koulutyttösen lauleluksi sukujuhlissa (Simon Cowell -tyyliin arvostellen). Ei karismaattinen artisti saa olla niin kiltti ja särmätön! Artistin pitää nousta kuvaannollisesti sanoen johtajaksi, jota muut seuraavat. Katsojien pitää saada katsoa ylöspäin, kun artisti esiintyy. Eihän tällainen ole helppoa teatterissa nuorelle laulajalle jos vanhemmallekaan, mutta Ainon kanssa samaa ikäluokkaa (about) oleva Tiina Puska pystyi tähän! Diandra tietysti myös.

Ainon kannattaa tulla mukaan joskus uudelleen, kun on saanut raakaa itseluottamusta lisää. Hänen esityksensä tuottavat iloa jo nyt!

Kirjoittanut: Etsku-Etana
« : 11.02.2012 21:44:17 »

Aino harrasti Aino.koreografiaa myös teatterin rivilaulussa!  :D Tosin hieman lievempänä versiona kuin koelaulussaan.
Aino oli valinnut jälleen aika nopean kappaleen mutta koelaulun iloiseen meininkiin hän ei ihan yltänyt.
Jatkoon!

http://www.youtube.com/watch?v=ywHZ--NRpHY
Kirjoittanut: Etsku-Etana
« : 26.01.2012 19:55:25 »

Ole kuitenkin mukana keskusteluissa, nooraxx!
Minä näen Ainon vain televiosion kautta ja sen perusteella hän on positiivinen persoona.

Mutta nythän me muut voidaan tuntea olevamme "melkein julkiksia", kun sinä olet täällä ja sinä tunnet Ainon joka on teatteriin päässyt Idols-laulaja.  :D
Kirjoittanut: nooraxx
« : 26.01.2012 16:09:44 »

en tarkoittanut pahalla tuota mitä sanoin, tunnen ainon muutenkin enkä ala arvostelemaan mutta minä en tykännyt yhtään laulu äänestä/ en ole tykännyt. Kaikilla saapi olla omat mielipiteet ja olen valitettavasti tota mieltä, vaikka vaikuttaa tuossa videolla kivalta ja positiiviselta ihmiseltä mutta kun ainon tuntee niin on aivan eri ihminen.
Kirjoittanut: Etsku-Etana
« : 25.01.2012 00:38:27 »

Aino vaikutti sellaiselta iloiselta nuorelta naiselta, että monelle hänen koelaulunsa katsoneelle syntyy kaunoja ihan vain siksi, että.... Aino on niin ärsyn iloinen ja positiivinen! Siis koelauluvideon perusteella. Hajoohan siinä katsojan pää kesken mega-angstauksen.

 :D

Ottamatta kuitenkaan kantaa nooraxx:n kommenttiin!
Kirjoittanut: Anteater
« : 25.01.2012 00:23:11 »

^onks nooraxxilla jotain henkilökohtaisia kaunoja Ainoa kohtaan?
Kirjoittanut: nooraxx
« : 24.01.2012 15:45:06 »

joo-oh muuten ihan hyvä mutta ei vaan uponnu minuun.. en tiedä miks mutta lausuu nuo englannin sanat ihmeellisesti ( jännitystä? ) niin en oikein tykänny, kauheeta.. miten tollasta voi ees päästää jatkoon ???? !! :O
Kirjoittanut: jensky
« : 07.01.2012 17:07:08 »

No eipä sitä tuossa tilanteessa tarvitse esiintyä kuin suurella lavalla. :) Mikki kädessä rauhoittaa kyllä heilumista sit ku sen aika on. Ois muuten kiva, jos Aino vetäis tämän jossain välissä semifinaalissa/finaalissa jos sinne pääsee. Sopii kyllä hänen äänelleen ihan täydellisesti tälläinen rennompi biisi.

Ja eihän se lausuminen nyt oo kaiken a ja o. Mietitään vaikka Tarja Turusta ;D
Kirjoittanut: Anteater
« : 06.01.2012 23:43:47 »

^ En suosittele sitä, että Aino muuttaa koreografiaansa sellaiseksi, että sinä pidät.   8)


Huonoja kokemuksia mun koreografiamausta? ;D Kyllä Aino koreografiassa toki voittaa aika selvästi esimerkiksi strippari-Marielin. Mutta ei hänen koreografiansa ole vielä sellainen, että sen kanssa voisi esiintyä suurella lavalla. Toki sitä pystyy kehittämään.
Kirjoittanut: Etsku-Etana
« : 06.01.2012 23:14:52 »

^ En suosittele sitä, että Aino muuttaa koreografiaansa sellaiseksi, että sinä pidät.   8)

Tuo laulu oli sellainen, että mielenkiintoisinta oli se, että Aino selviytyi siitä kunnialla. Todennäköisesti nopein laulu, joka Idolsissa on nähty. Vaatii nopeaa suuta ja kurkkua.
Kirjoittanut: Anteater
« : 06.01.2012 23:11:58 »

Eniten mulla tökkii se, ettei tästä esityksestä oikein välity tulkintaa. Kuulostaa hätäiseltä läpilaulannalta. Ainon pitäisi panostaa enemmän tulkintaan ja saada tuo koreografia siedettävämmän näköiseksi. Sitten mäkin voisin tykätä.
Kirjoittanut: Etsku-Etana
« : 06.01.2012 23:03:37 »

Ihan kivankuuloinen ääni, mutta ei herran jestas tuota englannin lausumista!
Tiedän, että nopeiden biisien sanoissa voi olla hankalaa pysyä perässä, mutta kun perässäpysymisen lisäksi myös lauseminen pissii pahasti, voisi tosissaan harkita ihan äidinkielellä laulamista..

Jotakin saa aikaiseksi keskittymällä hyviin puoliin. Huonoja puolia voi aina parantaa, mutta niitä hyviä puolia et välttämättä saa harjoittelemallakaan.

Ainon hyviä puolia ovat ainakin välittömyys ja rohkeus - lauloi vaikean nopean kappaleen ja hänellä oli hyvä koreografiakin. Englannin kielen lausumista voi aina parantaa. Laulaminen vieraalla kielellä onnistuu vaikka ei osaisi kieltä ollenkaan (vrt. oopperalaulajat).

Eli missään tapauksessa Ainon ei kannata siirtyä laulamaa hitaita suomenkielisiä lauluja. Niiden laulajia Suomessa riittää!

Aino pystyy tuottamaan parhaiten iloa laulamalla reippaita ja meneviä lauluja ja mielellään englanniksi, koska suomeksi on vaikeampaa laulaa nopeasti.
Kirjoittanut: jensky
« : 06.01.2012 19:21:30 »

Ihana saundi ja tapa laulaa! :) Lausuminen toki töksähteli, mutta saattaa jänskättäminenkin vaikuttaa. Itse ainakin laulan ja lausun enkkua heikommin kun jännittää, eli treenillä siitäkin oppinee poissa. Ehdottomasti yksi tämän hetken suosikeistani. Idoli-lookkia hänessä myös paljon ;)
Kirjoittanut: Anteater
« : 06.01.2012 19:17:14 »

En oikein tykännyt. Laulusuoritus ei todellakaan mikään huippuhyvä, ja koreografiaa kiusallista katsoa.