Idolslandia
Suomen Idols => Idols-arkisto => X-Factor 2010 => Aiheen aloitti: Anteater - 10.04.2010 00:19:59
-
On ruvennut epäilyttämään Rennen X Factorista saamien käsitysten totuudenmukaisuus. Hän on varsin kritiikitön omia kilpailijoitaan kohtaan sunnuntain lähetyksissä ja antaa heille vain positiivista palautetta. Sen sijaan muiden tuomarien suojatit saavat moitteita häneltä. Tuntuu, että Renne luulee tuomarien kilpailevan verisesti toisiaan vastaan. Xtra Factorin viime jaksossa nähty vain vahvisti epäilyksiä. Teen äänestyksen, jotta saan tietää palstalaisten käsityksiä asiasta.
-
Tuskinpa tässä on väärinymmärryksestä kyse.
Kyseessähän on leikkimielinen show-painotteinen kisa.
Renne tulkitsee valitsemaansa roolia omalla tyylillään.
Se saattaa olla vähän kolho ja puustaveistetty mutta tuskinpa tässä kuitenkaan informaation puutteesta on kyse.
-
Vastasin kyllä, koska ainakin jossakin määrin Renne on aidosti kilpailemassa. Osa on tietysti vain showta.
-
Minä vastasin EI, koska haluan olla kapinallinen!
Varmastikin on totta, että Renne sisimmässään on pelaamis-mentaliteetilla liikkeellä, mutta valitettavasti tuo kyseinen seikka nyt ei oikein näy missään, mitä hän oman "tallinsa" suhteen tekee. Biisivalinnat ovat nyt viimeisen kolmen viikon aikana olleet aivan kummallisia, jokseenkin hirvittäviä randomeja ja olenkin ihmetellyt, miten Rennen porukka onkin noin hyvin pärjännyt.
Jos minulla olisi pakonomainen tarve pelata tätä peliä oikein pelaamalla, niin olisin heti alkuun kosiskellut yleisöä suhteellisen tutuilla ja tuoreilla hittibiiseillä, koska muut tuomarit valitsivat omilleen vähän mitä sattuu biisejä, ja hankkinut tuolla tavalla etua. Myöhemmin olisi voinut sitten lähteä tänne "jokaisen tyylille sopivalle" linjalle.
Yrjänä laulaa nyt Muskaa, Christian todennäköisesti hänet kilpailusta pudottavan Helloweenin kappaleen ja Leena Bruce "pomo" Springsteeniä. Voiko biisejä enää huonommin valita?
Joten voi olla, että hän pelaa, mutta en havaitse sitä. Merjan pudotuksessakin nyt oli kuitenkin ihan perusteitakin, vaikka se alkuun selvältä taktikoinnilta vaikutti.
-
Renne on otettu ehkä liian tosissaan. Musta se vaan vetää vahvaa roolia. Tosin on nyt ihan aidosti kuitenki näyttäny tunteitaankin. :') Ei tässä musta kirjaimellisesti väärinymmärryksestä ole kyse.