Idolslandia
Suomen Idols => Idols-arkisto => Kausi 2011 => Aiheen aloitti: Ellu87 - 17.02.2011 09:42:57
-
Metsurin työtä tekevä Tuomo Sipponen pääsi jatkoon Helsingin koelauluissa tutulla mies ja kitara-yhdistelmällä.
Etsku-Etana: Tuomo on 29-vuotias. Lisäsin myös sukunimen.
(http://www.idolslandia.fi/photo_sharing/idols_2011/tuomo_sipponen.JPG)
-
Mä en kyllä tästä tykännyt yhtään.
-
Minä pidin tästä kovasti. :D
-
Kuva lisätty avausviestiin.
Tuomo Siponen lauloi mukavalla äänellä eikä millään suomi-rokkarin karkealla kukkoiluäänellä. Korkeampaa.
Minä voisin kuvitella Tuomon levyttävänä artistina. Hyvä radiosoittoääni.
-
Ääni oli kyllä tooooooosi kiva! =) Tykkäsin.
-
Jäi mieleen ehdottomasti. Kitara vaan häiritsi mua (taas) vähän. :p
-
Kiitos Etsku lisäyksistä! :) Otsikossa tosin nyt lukee Siponen ja viestissä Sipponen. ;)
-
Otsikossa tosin nyt lukee Siponen
Korjattu! :D
-
Mä en hirveesti tykänny tän lauluäänestä, siis ei ollut vaan tarpeeksi hyvä. Tyyppi vaikutti muutoin kyllä mukavalta. Jatkoon ehkä joo, mutta ei nyt sentään neljän äänen turvin..
-
Luonteva, ihanan asiallinen. Tuolla asenteella pääsee pitkälle, jee!
-
Kuulosti tämä ihan ok:lta.
-
Tuomo on toinen laulaja tällä kaudella, josta löydän koopimaisuutta. Ensimmäinenhän oli Ali.
-
Onko tuotanto unohtanut, että Tuomo on mukana?
-
Tuomo on minusta söpö ja ryhmälaulu meni hyvin. :)
-
Tuotanto piti taas huolta siitä, ettei Tuomoa näytetty vahingossakaan. >:(
-
Ei onnistunut kovin hyvin taustanauhan kanssa. Ihan väärä biisivalinta, ei sopinut yhtään Tuomon äänelle.
-
Tuomo ansaitsi tippua, en ole ollenkaan eri mieltä, mutta hieman jäi ikävä, koska olemukseltaan ja tyyliltään pidin hänestä, äänikin oli miellyttävä parhaimmillaan, mutta ei ollut tarpeeksi hyvä, ei.
-
Oli kyllä aikamoinen mahalasku Tuomolta. Pahaan paikkaan tuli epäonnistumiset kun mokasi kaksi viimeistä esitystä pahasti.
-
Tuomo oli symppis, mutta ei nuo viimeiset esitykset ihan onnistuneet.
-
Tuomo kuului siihen ryhmään, jonka todelliset taidot mitattiin teatterissa. Koelauluun pystyy valmistautumaan useampikin, mutta teatterissa mitataan osaamisen ja lahjakkuuden laaja-alaisuuttta.
On se osa ammattitaitoa ja lahjakkuutta, että pystyy omaksumaan uusia kappaleita nopeasti. Siinä mitataan sitäkin kuinka laaja "musiikkiarkisto" kullakin on päässä. Jos koko ulkoaosattu repertuaari koostuu 1-2 kappaleesta, on vaikeampi oppia uusia kappaleita. Ja on se lahjakkuuttakin, että sisäistää uuden musiikkikappaleen heti niin, että sen oppii.
Yleistä pohdiskelua, mutta kyllähän Tuomo teki totaalisen mahalaskun.
-
Minulle jäi erittäin positiivinen kuva Tuomosta. Vaikutti todella sympaattiselta kaverilta, eikä hän ilman lahjoja teatteriviikonloppuun olisi päässytkään. Kaikki tekevät mokia joskus, mutta ehkä näemme Tuomon vielä jossain yhteydessä. :)