Idolslandia
Suomen Idols => Idols-arkisto => Kausi 2011 => Aiheen aloitti: Anteater - 23.02.2011 11:19:17
-
Kolme päivää kestänyt teatteriviikonloppu pidettiin tällä kaudella Mediakeskus Lumeessa (sama paikka kuin toisella ja kolmannella kaudella). Tapahtumassa valittiin 12 semifinalistia, joista 6 on naisia ja 6 miehiä.
-
Tapahtumassa valittiin 12 semifinalistia, joista 6 on naisia ja 6 miehiä.
Valitettavasti tuotanto ei ymmärrä, kuinka tärkeää tunnelman kannalta on se, että äänestäjien eteen päästetään useampi laulaja.
Typerien tuomarien "äkkiä-nyt-että-päästään-kotiin" tekemät valinnat nousevat liian suureen rooliin. En todellakaan halua sitä, että äänestämään pääsee niistä kuudesta naisesta, jotka tuomaristo on hyväksi nähnyt päästää yleisön ilmoille. Ja kuudesta miehestä.
Kunpa Idols-tuotantokin ja MTV3 oppisvat viimein tuottamaan jonkinlaista glamouria tämän formaatin suomalaistoteutukseen.
Eli olisi tarvittu vain yksi välivaihe: 24 laulajan pienryhmät. 12 naista ja 12 miestä. Kummallekin sukupuolelle kolme neljän laulajan pienryhmää, joista katsojat olisivat äänestäneet kaksi jatkoon. Sitten olisi edetty kuten nyttenkin. Siitä ei tietysti voi unelmoida, että Suomen finaalissa olisi koskaan enempää kuin seitsemän laulajaa.
-
Teatterista pääsee jatkoon 12 ihmistä? o____O no oho, se on aika vähän se!
-
En usko että vaan 12 pääsee. Eihän siinä oo mitään järkee.
-
En usko että vaan 12 pääsee. Eihän siinä oo mitään järkee.
Parempi vaan. Hirveen pitkä prosessi oli ne semiryhmät.
-
No viime Idolsissa oli 12+1, eli ei sen järjettömämpää kuin ennenkään. Ite oon tässä hieman vastarannankiiski, eli minusta tuo on varsin riittävä. Ehkä johtuen siitä, etten ite yleensä "fiksaa" suosikkejani vielä koelauluvaiheessa (eräs X factor-Elias oli poikkeus, mutta hänen tipahtaminen ei tuntunut kovin suurelta riskiltä missään vaihteessa ;) ). Jonkun karsinta on saattanut ihan aavistuksen harmittaa (viime Idolsissa jäi mieleen Jenna-Miia, jonka uudesta sinkusta vasta oli juttua, sekä vanhustenhoitaja Daniel) mut ei nyt sen pidempään kuin sen hetken teatterilähetyksen jälkeen.
Eli mun puolesta, senkun valkkaavat vaan. Ja yksi iso semifinaaliryhmä (tai tytöt ja pojat) on minusta parempi kuin pienryhmät, kun arpaonni ryhmäjaossa voi olla julman merkitsevä (2 jatkoon per ryhmä olis paljon parempi kuin 1, mut silti vois osua kaikki 3-4 parasta samaan).
-
Teatteriviikonloppu alkaa shokkipudotuksella. 79 laulajasta 31 karsitaan ulos ensimmäisessä tehtävässä.
-
Heti pitää onnistua.
-
Idols-suosikin hermot pettävät http://www.iltalehti.fi/idols/2011022413247881_id.shtml
Kukakohan se on? Mulle tuli mieleen että ehkä se Severi.. toivottavasti ei Martta :)
-
Idols-suosikin hermot pettävät http://www.iltalehti.fi/idols/2011022413247881_id.shtml
Kukakohan se on? Mulle tuli mieleen että ehkä se Severi.. toivottavasti ei Martta :)
en muista oliko se viimeks idolsis vai x-factoris tällänen samantapanen suosikki "romahtaa" tapanen otsikko ja kyseessä ei kuitenkaan ollu mikään iso nimi. En sit tiedä tästä tapauksesta.
-
Toivottavasti tuomareilla on tällä kaudella rohkeutta tehdä yllättäviä päätöksiä teatteriviikonloppuna.
-
Ai tää on ollu jo aiemminki näin :o okei. Mä en viime Idolsia kattonu ni muistan vaa ne pienryhmät.. ja tähä verrattuna tykkäsin niist kyllä todella paljo enemmän. Saattohan ne olla vähä epätasasii välillä mut ainaki oli useampia vaihtoehtoja joista äänestää finalistit.. :< nyt varmana tippuu paljo hyviä pois jo teatterissa. höh.
-
Teatteriviikonloppu alkaa shokkipudotuksella. 79 laulajasta 31 karsitaan ulos ensimmäisessä tehtävässä.
Toivottavasti tätä ei ole rakennettu Nikulan äijäilyn varaan, jossa laulajien taidolla tai karismalla ei ole merkitystä. Toivon todellakin, että tuomarit vaivautuisivat tekemään työnsä asiallisesti sen sijaan, että vain nostaisivat omaa häntäänsä.
-
Onks tän pakko olla näin ennalta-arvattavaa? >:( >:( >:(
-
Onks tän pakko olla näin ennalta-arvattavaa? >:( >:( >:(
Älä muuta sano!
-
Ois kivaa, kun ne esittelis nyt jotain uusiakin tyyppejä eikä pelkästään niitä, jotka jo aiemmin sai paljon ruutuaikaa. >:(
-
^Olen samaa mieltä. Koelaulujulkkikset veivät kaiken ajan.
Sinänsä positiivista oli se, että laulua näytettiin paljon. Näytettiin myös, keitä seisoo samassa rivissä ja ketkä siis putosivat. Vaikka nimiä ei kerrottukaan.
Kohtuullisen hyvä toteutus siis.
-
Todettakoon erikseen se, että tuskinpa koelauluissa kovasti kehuttuja laulajia juurikaan pudotettiin "pimeästi". Joten eivätköhän kaikki koelaulujulkkikset ole edelleen suurinpiirtein mukana.
-
Aikamoinen mokaus äsken Martan ryhmällä.
-
^Ja aikamoinen ONNISTUMINEN isoilla kirjaimilla Alin porukalla! :D Tykkään tuosta Alista jotenkin kovasti :)
-
Jos on tunti aikaa opetella kappale (oliko niin?), kannattaisi vetäytyä jonnekin syrjään PÄNTTÄÄMÄÄN niitä sanoja ulkomuistiin. Sillä jos sanat muistaa, laulaminen kyllä onnistuu vaikka vähän improvisoiden jos sävel olisikin hukassa.
Siitä tulee helposti väärä käsitys että osaa sanat, jos laulaa korvaan tulevan originaalin tahdissa.
Tästä taidettiin jutella omassa aiheessaan jo X-Factorissa.
-
^Toi on varmaan yksi sudenkuoppa, jos ei hoksaa käyttää aikaa oikein eli nimenomaan SANOJEN opetteluun. Suurin osa kappaleista on kuitenkin ihmisille tuttuja.
-
Lassista tykkäsin edelleen! ; DD
ja hienoa, et Saarijärven tyttö Mariama pääs myös ekasta vaiheesta jatkoon. Tokassa vaiheessa, häntä ei tainnu näkyä? Ainaskaan ei mun silmään osunu. Ihan kivaa tasoa teatterissa, harmi noi muutamat mokat tuolla ;<
-
He kaikki putosivat teatteriviikonlopun ensimmäisenä päivänä – katso kuvat (http://www.mtv3.fi/ohjelmat/sivusto2008.shtml/viihde/idols2011/uutiset_vko8?1278749)
Lassi ja Martti oli hyvii. Fatima ja Evakin ihan jees. Aika moni kyl mokas.
-
Katsomossa on muuten nähtävissä kaikki ryhmäesitykset maksutta. :D
-
Se oli niiin ihana se Kuopion koelauluista jatkoon päässeiden poikien ryhmä.
-
Katsomossa on muuten nähtävissä kaikki ryhmäesitykset maksutta. :D
Nämä pitää katsoa kaikessa rauhassa huomenna ja kommentoida sitten erikseen. Erinomaista että kaikki ryhmälaulut ovat nähtävillä.
-
Kuuntelin tämän Lohikäärmeryhmän esityksen tuolta netistä ja täytyy sanoa, että Samuli ja Martta oli pihalla koko esityksen ajan, mutta se kolmas (kuka ikinä) pelasti paljon, koska muisti sanat, ja kertsissä muutkin kuulostivat ihan ok:lta... mutta eipä vakuuttanut ihan esiintymistaitojen suhteen Martta eikä Samuli.
-
Jotenkin luulen, että sekä Martta että Samuli kuitenkin etenee kolmanteen tehtävään.
-
Jotenkin luulen, että sekä Martta että Samuli kuitenkin etenee kolmanteen tehtävään.
Uskoisin näin myös.
Thea oli muuten rasittava tossa ryhmätehtävässä. En jaksa katsella tuollaista.
-
^ Thea meni todellakin ylikierroksille.
-
Thea veti överiksi. Koelauluissa pidin hänestä, mut nyt meni ihan yli.
-
Ärsyttää, koska sillä Thealla on kaunis ääni, muttakun ei tollaset diivan elkeet vaan sovi kauheesti, jos aikoo yleisön suosioon :/
-
Thea taisi vetää ryhmäesityksen italialaiseen tyyliin eikä suomalaiseen aavistuksen verran jäyhempään tyyliin. :D
-
Täytyy sanoa, että Lassi, Jerkka ja Laura nousi ton ryhmäesityksen perusteella kaikki (tai no Lassi oliki) kohti finaaleja. Vau!
-
Laitetaan vaikka tänne. Maikkarin sivujen kuvalistasta poimittu. Eli teatterista rivilaulujen jälkeen pudonneet ovat tässä:
Peppi Kautonen, 17
Mari Laitinen, 23
Erika Nieminen, 16
Maija Vauhkonen, 21
Jonna Voutilainen, 16
Jenna Väisänen, 16
Krista Karttunen, 24,
Julia Ramstedt, 17
Elina Partanen, 18
Miia Junes, 17
Mikko Pihlajamaa, 16
Jarno Linden, 19
Emmi Bogdanoff, 17
Grete-Marie Vorko, 17
Jani Räsänen, 18
Candy Mbane, 17
Jaakko Sorrela, 29
Karoliina Viita, 19
Katwi Koivisto, 28
Enni Toivonen, 25
Benjamin Enroth, 21
Aino Nasturica, 21,
Katja Rajaniemi, 20
Teemu Alanen, 26
Elli Collan, 27
Miira Kettunen, 21
Timo Laru, 30
Saara Lehtonen, 30
Miia Palttala, 21
Anfisa Proskuyakova, 22
Anu Vestala, 17
Itse jäin kaipaamaan lähinnä Miia Palttalaa ja Anfisa Proskuyakovaa. Olisin myös halunnut nähdä, miten Jani Räsänen onnistuu jossakin normaalimmassa laulussa.
-
No viime Idolsissa oli 12+1, eli ei sen järjettömämpää kuin ennenkään. Ite oon tässä hieman vastarannankiiski, eli minusta tuo on varsin riittävä. Ehkä johtuen siitä, etten ite yleensä "fiksaa" suosikkejani vielä koelauluvaiheessa (eräs X factor-Elias oli poikkeus, mutta hänen tipahtaminen ei tuntunut kovin suurelta riskiltä missään vaihteessa ;) ). Jonkun karsinta on saattanut ihan aavistuksen harmittaa (viime Idolsissa jäi mieleen Jenna-Miia, jonka uudesta sinkusta vasta oli juttua, sekä vanhustenhoitaja Daniel) mut ei nyt sen pidempään kuin sen hetken teatterilähetyksen jälkeen.
Eli mun puolesta, senkun valkkaavat vaan. Ja yksi iso semifinaaliryhmä (tai tytöt ja pojat) on minusta parempi kuin pienryhmät, kun arpaonni ryhmäjaossa voi olla julman merkitsevä (2 jatkoon per ryhmä olis paljon parempi kuin 1, mut silti vois osua kaikki 3-4 parasta samaan).
Tämä johtuu siitä, että katsot Idolsia aivan eri asenteella kuin ne, jotka haluaisivat nähdä useamman laulajan. Sinä etsit käsittääkseni aina yhtä mieslaulajaa, jota sitten "fanitat" kisan jälkeen. Esim. Pete Seppälä, Koop Arponen, Elias, Lassi. Se on ihan hyväksyttävää enkä sitä kritisoi! Mutta siitä seuraa se, ettet ole juurikaan kiinnostunut laulajien suuresta massasta eli et esim. lainkaan kommentoi muiden laulajien otteita. X-Factorissa taisit sentään kommentoida pari kertaa Leena Tirrosta. Esimerkiksi minulla ei ole tarkoitus ottaa ketään "fanitettavaa" vaikka Anna Abreun keikalla olen kerran käynyt ja kaikki hänen levynsä olen ostanut. Sen sijaan olen superkiinnostunut jokaisesta ruudussa esiintyväst laulajasta ja hänen suorituksistaan ja persoonastaan. Ihmiset ovat kiinnostavia ja tässä tapauksessa myös heidän laulunlahjansa!
Minun näkökulmastani et siis ole "vastarannan kiiski", koska olet niin eri heimoa. :D
Ja vielä varmuuden vuoksi: en OLLENKAAN arvostele sinun tapaasi katsoa Idolsia!
-
Oli siellä kyllä paljon hyviä laulajia. Jännä nähdä, ketkä selviytyvät 12 parhaan joukkoon.
-
Eli olisi tarvittu vain yksi välivaihe: 24 laulajan pienryhmät. 12 naista ja 12 miestä. Kummallekin sukupuolelle kolme neljän laulajan pienryhmää, joista katsojat olisivat äänestäneet kaksi jatkoon. Sitten olisi edetty kuten nyttenkin. Siitä ei tietysti voi unelmoida, että Suomen finaalissa olisi koskaan enempää kuin seitsemän laulajaa.
Suomi on pieni maa, Suomen Idolsilla on pieni budjetti. Tuoton maksimointihan lienee kaikessa bisneksessä perusideana, ei tämä Idols mitään hyväntekeväisyyttä ole ;).
Lisäksi, olenkohan nyt vähän liian ilkeä, mutta torstain ohjelmasta jäi päälimmäisenä käteen tämä:
(http://img51.imageshack.us/img51/2638/hikinen.jpg)
-
Thea taisi vetää ryhmäesityksen italialaiseen tyyliin eikä suomalaiseen aavistuksen verran jäyhempään tyyliin. :D
Heh, jep. Pidin Theasta ennen tuota esitystä, toi teatraalisuus kyl vähän pilas fiilistä. Lisäksi olen iloinen, että tuomaritkin tajusivat, ettei se Grete-Maria Vorko tms. ollut sittenkään kovin kummonen laulaja. Harmi, että Timo Laru putos.
-
Jos on tunti aikaa opetella kappale (oliko niin?), kannattaisi vetäytyä jonnekin syrjään PÄNTTÄÄMÄÄN niitä sanoja ulkomuistiin. Sillä jos sanat muistaa, laulaminen kyllä onnistuu vaikka vähän improvisoiden jos sävel olisikin hukassa.
Toisaalta sanojakin on helppo improvisoida, jos kappaleen perus rakenne on jotenkuten mielessä..
Siitä vaan laulamaan hölynpölyä ja omia sanoja, parhaassa tapauksessahan se menee ihan täydestä.. ;)
-
Pudotetaanko porukkaa ennen seuraavia lauluja, vaikka kaikki ryhmissä olleet näyttää yöllä opettelevan uusien biisien sanoja?
-
Eli olisi tarvittu vain yksi välivaihe: 24 laulajan pienryhmät. 12 naista ja 12 miestä. Kummallekin sukupuolelle kolme neljän laulajan pienryhmää, joista katsojat olisivat äänestäneet kaksi jatkoon. Sitten olisi edetty kuten nyttenkin. Siitä ei tietysti voi unelmoida, että Suomen finaalissa olisi koskaan enempää kuin seitsemän laulajaa.
Suomi on pieni maa, Suomen Idolsilla on pieni budjetti. Tuoton maksimointihan lienee kaikessa bisneksessä perusideana, ei tämä Idols mitään hyväntekeväisyyttä ole ;).
Totta kai. Mutta yhden ylimääräisen vaiheen lisäämisen aiheuttamat kulut olisi paljolti korvattu lisääntyneillä mainostuloilla. No joo, aika monta lisälähetystähän siinä olisi tullut vaikka samaanlähetykseen olisikin mahdutettu yksi nais- ja yksi miesryhmä.
-
Pudotetaanko porukkaa ennen seuraavia lauluja, vaikka kaikki ryhmissä olleet näyttää yöllä opettelevan uusien biisien sanoja?
NIINPÄ! tätä ihmettelin kans :D
-
Pudotettiinhan viime kaudellakin viimeisenä päivänä porukkaa, joka oli opetellut sanat kappaleeseen "Hyvää yötä ja huomenta" ennen kuin tuota tietoa tarvittiin.
-
Tykkäsin siitä, että tuomarit tekivät valinnat heti esitysten jälkeen rivilauluissa. Tässä käytännössä on toisaalta se huono puoli, etteivät tuomarit näe kokonaistilannetta päätöksiä tehdessään.
-
Tänään on vuorossa pianon säestyksellä laulamista tai ainakin niin voisi päätellä Katsomon videovalikoimasta http://www.katsomo.fi/?treeId=38002
-
Tämä johtuu siitä, että katsot Idolsia aivan eri asenteella kuin ne, jotka haluaisivat nähdä useamman laulajan. Sinä etsit käsittääkseni aina yhtä mieslaulajaa, jota sitten "fanitat" kisan jälkeen. Esim. Pete Seppälä, Koop Arponen, Elias, Lassi.
Heh, bongasin tämän näin hieman jälkijunassa. Pakko protestoida, että mitään en ole "etsinyt" - näin on vaan käynyt (paitsi Lassi ei ole samaa sarjaa ainakaan vielä, eikä edes Ilpo, jota kai olen kommentoinut hieman enemmän). Peteä en edes erityisemmin fanittanut kisan aikana - oli kyllä suosikki, mutta suurempi fanitus tuli sitten levyn myötä, vuotta myöhemmin. Ja tällä kertaa en todellakaan etsi mitään enkä ketään, vaan yritän suorastaan välttää tykästymästä yhtään kehenkään, kun on näissä entisissäkin "kestämistä" ;)
Se on kyllä totta, että jotenkin silmä ja korva tuntuu tarttuvan mieslaulajiin, niin selkeästi, että ihan nolottaa. Aniharva Idols-tyttö kautta historian on säväyttänyt (Anna-Kaisa Riitijoki oli sentään jonkunsortin suosikki, vaikka toki jäi Koopin varjoon). Plus Hanna on koko ajan ollut tän kolmen pojan sarjan "taustalla" ikäänkuin kakkossarjan idolina :)
Tää nyt meni aika kauas teatteriviikonlopusta, mut odotellaan silti jännityksellä mitä ilta tuo tullessaan (edelleen olen onnistunut olemaan spoilaantumatta ;) )