Idolslandia
Suomen Idols => Idols-arkisto => Kausi 2011 => Aiheen aloitti: bumb - 28.04.2011 11:17:31
-
teemana big band
Ali Elkharam
Knock on Wood / Eddie Floyd
My Way / Frank Sinatra
Martti Saarinen
Mustang Sally / Wilson Pickett
Ainutkertainen / Sami Saari
Hennariikka Syvänne
Prinsessalle / Johanna Kurkela
Fly Me To The Moon / Bart Howard
Arvasinhan että joku sen Fly me to the moonin esittää:D Mäkin valitsisin kyllä varmaan sen, koska big band ei herätä mitään mielikuvia. Sen sijaan en ymmärrä, miten "prinsessalle" kappaleesta voi tehdä big band sovituksen?
Ja Alin "My way" olisi pitänyt olla arvattavissa (; Tulkinta voi tietysti herättää hilpeyttä kun hädin tuskin 20v mies laulaa aiheesta, jonka ilmeisesti on tarkoitus koskea elämänsä loppupuolella olevaa vanhusta, mutta odotan silti innolla.
Martin valintoja en tunne, kuuntelin niitä vähän, mutta vaikuttivat vähän tylsiltä... Kun suurelle yleisölle aihe on muutenkin varmaan jokseenkin tuntematon, voi Martti hyvin olla pudotusvaarassa. Mutta ehkä hän repäisee, on se mahdollista.
-
Big band teemana on kyllä hieman outo. Itse en ainakaan keksisi, mitä biisejä esittäisin.
Ainutkertainenhan on ihan tunnettu biisi, itse en kyllä kauheasti siitä tykkää. Hieman hänskättää Hennariikan puolesta miten vetää tuon Prinsessalle. Ja Fly Me To The Moon on aivan ihana, nyt toivon Hennariikan onnistumista. :) Ali vetää muuten ton My Way:n suomeksi.
-
Big band teemana on kyllä hieman outo. Itse en ainakaan keksisi, mitä biisejä esittäisin.
Ainutkertainenhan on ihan tunnettu biisi, itse en kyllä kauheasti siitä tykkää. Hieman hänskättää Hennariikan puolesta miten vetää tuon Prinsessalle. Ja Fly Me To The Moon on aivan ihana, nyt toivon Hennariikan onnistumista. :) Ali vetää muuten ton My Way:n suomeksi.
Ejjejjei, ei suomeksi! :(
Tosi vaikea olisi kaksiä biisejä tähän teemaan; lähinnä tulevat mieleen jotkin musikaalibiisit, tai New York, New York. Mutta saahan tietty mistä tahansa biisistä tehtyä BB-sovituksen. ;)
Kaikki muut laulut ovat tosi tuttuja, mutta tuota Johanna Kurkelan laulua en tietääkseni ole koskaan kuullut. Mustang Sallysta on jo tietty mielikuva siitä, miten Koop sen vetää; saas nähdä, kuin Martille käy.
-
Jostain Idols-sivujen jutusta luin, että näistä big band -kappaleista oli valmis lista, joista valita.
Eli varmaan sellaisia, jotka kuuluvat jo valmiiksi UMO:n repertuaariin.
-
Fly Me To The Moon on ihana, mut en osaa kuvitella sitä hennariikan äänelle :( Se kuulostaa hyvältä, kun sen laulaa _matalalta_ ja hennariikka on laulanu vaan korkeelta.
-
En kyllä edes tiedä noita kaikkia biisejä. Tai voi olla, et ne on tuttuja, mut en vaan tunnista nimestä.
-
Paljastan sivistymättömyyteni: Ainutkertainen on ainoa noista kappaleista, jonka olen oppinut tietämään ilman Idolsia. Fly me to the moon on tullut tutuksi, kun monet ovat sitä Idolsissa esittäneet ja Mustang Sallyn muistan Koopin esityksestä. Loput kolme ovat minulle täysin outoja.
-
Paljastan sivistymättömyyteni: en tiedä mitään noista biiseistä. Tai no tuo Fly me to the moon kuulostaa nimenä jotenkin etäisesti tutulta, mutta kuitenkin..
-
Fly Me To The Moon / Bart Howard
Bart Howard on kirjottanu ton laulun, mut Frank Sinatra kylläkin sen esittää :D Aika erikoista, että on laitettu noin.
-
:o Ali esittää My wayn suomeksi??? Eieieieiei... varmaan niillä oli säädös, että toinen suomeksi ja toinen englanniksi. "Minun tien" sanat on kyllä niin kornit, ja alkuperäinen "mahtipontisuus" on tyystin poissa. Voih.
-
:o Ali esittää My wayn suomeksi??? Eieieieiei... varmaan niillä oli säädös, että toinen suomeksi ja toinen englanniksi. "Minun tien" sanat on kyllä niin kornit, ja alkuperäinen "mahtipontisuus" on tyystin poissa. Voih.
Tää on kyllä pettymys. Tykkään My Waysta...harmi, et suomeksi laulaa.
Martti ja Mustang Sally. Mustang Sally on ihan hyvä biisi...mut Martti on...Martti. Tasaista ja tylsää. Ehkä kuitenkin jaksoin pitkästä aikaa keskittyä kunnolla hänen esitykseensä. Toto esityksen jälkeen ehkä parhaimmistoa. Kyllä ne biisivalinnat vaan vaikuttaa niin pajon. : D
Hei tiedänhän mä sittenkin tän Fly Me To The Moon. Nimi ei vaan sanonu mitään. Ei tosin sopinu Hennariikalle, meni kimitykseksi.
Hahaa, taitaa käydä just niin ku sanoinkin; tiedän sittenkin näitä biisejä, nimistä en tunnistanu. Tosin tuota Johanna Kurkelan en ole kuullut koskaan. Ali esiinty hyväntuulisesti ja hymyili, mut itse laulaminen oli mun mielestä vähän sellaista tunteetonta läpilaulamista. Ei välittyny se tunnelma siitä laulamisesta, vaikka Ali tosiaan muuten olikin hymyileväinen.
-
Ensimmäiset esitykset menivät kaikilta aika hyvin.
Martin naamamaneerit (suu erityisesti) alkavat ehkä kyllästyttää.
Hennariikka lauloi herkästi mutta joissain kohtaa ehkä takelteli hieman.
Ali on oppinut hymyilemään lavalla! Otti jo kontaktia yleisöönkin. Olisin halunnun, että tuon kappaleen kohokohdat olisivat olleet sovituksessa mukana muutenkin kuin instrumenaalisesti.
-
Jeez....Ainutkertainen on yks rasittavimmista biiseistä mitä tiedän. Melkeen tekisi mieli laittaa mutelle.
-
Mäkin inhosin tuota Ainutkertainen-biisiä. Niin rasittava!!! :P
-
Ei nyt oikeen iskenyt toi Prinsessakaan. Olipa tylsä valinta. Hennariikalla ei oo menny nyt vahvasti, mut silti liputan Martin putoamisen puolesta...
Kaunis mekko tosin hänellä on päällään. (:
Hmmm...Hennariikka sanoi ettei sävellajia saanut valita.
Hennariikan isän paita. ;D ;D ;D
Laura Voutilainen on vähän kehno tuomari mun mielestä. Tuntuu vaan toistelevan samaa ku muutkin.
-
Muakin Martti kyllästyttää, mutta sillä tuntuu olevan laaja fanikunta. En oo vielä innostunut mistään esityksestä niin, että äänestäisin. Ehkä Ali vie koko potin vielä. :P
Hennariikasta kyllä tykkään, mutta biisivalinnat ois voineet olla parempiakin.
-
Martin toinen esitys oli tappavan tylsä. Mutta eipä niin tylsän kappaleen kanssa paljoa ollut tehtävissä.
Hennariikka lauloi hyvin toisen kappaleen, mutta kun minä kaipaisin kuitenkin hieman menevämpää menoa Idolsissa.
-
No ei tuo My Way nyt ihan kamala suomeksi ollut, luultavasti monet pitävät suomenkielisestä versiosta ja saavat siitä irti enemmän sanoituksia ajatellen. Mut tosiaan, kuten jo sanoin, niin ite oisin halunnut kuulla sen ihan alkuperäisellä kielellä. Jotenkin koin tämänkin melkoisen tylsänä ja tunteettomana tulkintana.
Mun mielestä tälläkään kertaa ei mennyt kilpailijoilla erityisen vahvasti. Mut ei nyt mitään ihan luokatontakaan kuitenkaan. Varsinkin jos miettii viime finaalia, jossa mokailtiin aika pahasti. ;D
Pahoin pelkään, et finaalissa on Ali ja Martti vastakkain.
-
Idolsissa pärjää melkein aina paremmin miehet, ja se tuntuu epäreilulta, vaikka en itsekään ole varma, ansaitseeko Hennariikka kisan voittoa..
-
Martin vedot oli tänään molemmat aikas tylsiää. Ehkä tosta jälkimmäisestä esityksestä pidin hieman enemmän. Martin kappalevalinnoista en pitänyt laisinkaan.
Hennariikan eka veto oli ihan ok.. Toinen taas oli sit ihan mahtava! Tosi hyvin Hennariikka veti sen Prinsessalle kappaleen :).
Alin eka veto oli hivenen vaisu. Toinen taas oli ihan hyvä. Pidin siitä jonkin verran.
Kokonaisuutena ei tälläkään kertaa kilpailijoilla ei mielestäni kauhean vahvasti mennyt.
Pelkään pahoin, että finaalissa ovat Ali & Martti. Itse toivon kovasti, että Martti putoaisi tänään!
Laura Voutilainen oli ihan surkea tuomari!
-
Äh pitikö ton Lauran vielä esiintyäkin....en ole koskaan ollut Laura Voutilaisen äänen ylin fani...
-
En tiedä mikä on mutta Alistakaan en vaan saa irti oikein mitään. Laulaa kyllä osaa. Suomeksi laulettu My Way oli jotenkin liian vanhahtavaa.
-
Äh pitikö ton Lauran vielä esiintyäkin....en ole koskaan ollut Laura Voutilaisen äänen ylin fani...
haha, en kans!
-
Ensi viikon ratkaisevassa finaalissa ovat mukana Martti & Ali.
No Hennariikka sit putosi. Ei voi mitään. Ekaa kertaa Suomen Idolsin viimeisessä finaalissa on mukana kaksi miestä.
-
Äh pitikö ton Lauran vielä esiintyäkin....en ole koskaan ollut Laura Voutilaisen äänen ylin fani...
haha, en kans!
xDD
Huoh...tässähän kävi just niinku pelkäsinkin.
-
Ali ja Martti odotetusti jatkossa. Hieno suoritus kyllä Hennariikalta päästä top 3:een. :)
-
Meni koko lähetys ohi. Nyt pitää kuunnella jälkikäteen. Miesten finaali. Hmmmm
-
Ennenhän ei olekaan finaalissa ollut kahta miestä?
-
Ennenhän ei olekaan finaalissa ollut kahta miestä?
Juu, ei oo.
-
No voi harmi, koska tunnelma finaalissa olisi saattanut olla parempi, jos siellä olisi ollut sekä nainen että mies.
Ei ollut väärin, että Hennariikka putosi, mutta ihan tunnelman vuoksi olisin suonut hänen olevan finaalissa. Martti vastaan Ali ei vaan tunnu kovin kiehtovalta.
-
Ähh c.c Valitettavasti odotusteni mukaisesti vähän tylsä kokonaisuus tänään, mikä osittain johtui genrestä. Hennariikka raukka, no niin...
1. Hennariikka- Oli pakko pistää Hentsu ensimmäiseksi, vaikka Fly me to the moon oli aika vaisu. Vireongelmat olivat vähentyneet huomattavasti edelliskerrasta. Liian ohut ääni lauluun; big bandin kanssa varsinkin täytyy laulaa KOVAA koska muuten ei kuulu! Prinsessasta sen sijaan Hennariikalla oli ihana tulkinta, herkkä. Äänirekisterin vaihtumiskohdassa vähän epävireisyyttä taas, mutta yllättävän vähän. Ekassa laulussa Hentsu tosin esiintyi paremmin; tokassa oli jopa vähän aneemisen oloista vaikka nätiltähän se näytti.
2. Ali- Ei Alin paras päivä ollut tänään. Knock on the woodissa esiintyi ihanan reippaasti ja ääni jopa kuului taustaorkesterin takaa. Silti vähän tunteetonta oli, kuten muutkin ovat sanoneet... Pidin enemmän ekasta kuin toisesta kappaleesta, Alilla on tosi kaunis ääni mutta suomenkielinen versio vain on niin kamala, että huh... Ja vähän voimakkaammin olisi myös saanut laulaa sen.
3. Martti- Martti oli taas tasaisin (=lue, tasapaksuin) ja toisessa kappaleessa eläytyikin, niin kuin aina paremmin suomenkielisissä lauluissa. Hunoimmat lauluvalinnat omasta mielestäni tai ainakin sen suhteen että Mustang Sally on tappotylsä ja Sami Saaren taas ärsyttävä ja itserakas kappale.
-
Tänään jokainen onnistui toisessa kappaleessa ja epäonnostui toisessa. Martilta oli varsin kelpo, joskin hieman tylsähkö versio Mustang Sallysta. Sen sijaan Ainutkestaisessa minua häiritsi aivan suunnattomasti se koko biisin jatkunut t-kirjaimen yliaspirointi. Liskö se ollut suurin syy siihen, miksi esitys ei kolahtanut?
Hennariikan Fly Me To The Moon jäi jotenkin ruotsinlaivakabareemaiseksi. Minua häiritsi th-äänteen puuttuminen lausumisessa/korvaaminen heikommalla t-äänteellä sekä u-äänteen ruotsalaistyylinen y-lausuminen. Prinsessa kuulosti kauniilta, mutta jätti kylmäksi. Hennariikan ääni oli ehkä aavistuksen verran ohut näihin biiseihin. Kuitenkin, kuten tuomarit sanoivat, Hennariikka on kisassa ollut parhaimmillaan näissä koskettavissa balladeissa, niin nytkin.
Alin Knock ON Wood oli varsin mainio veto! Siinä hän uskalsi revitelläkin ja hymyillä yleisölle. Illan paras veto! My Wayn suomenkielisestä versiosta en sitten tykännyt. Esitys jäi jotenkin vaisuksi, ja tuntui, ettei Ali ollut koko sydämellään mukana, vaan keskittyi vain laulamaan teknisesti puhtaasti.
Finaalissa Ali ja Martti, mielestäni ihan oikeutetusti. Martti oli Stinan ja Fatiman ohella yksi suosikeistani alusta lähtien, ja Ali on kisan aikana esittänyt varmaan koko kisan parhaat vedot, joten olen pikkuhiljaa lämmennyt hänelle enemmän.
-
Sillä hilkulla kiinnostaako edes analysoida...
Martti: Ei huono Mustang sally, muttei lähimainkaan sitä lämpöä ja tulkintaa, mitä oli Koopin versiossa. Ainutkertainen parempi, muttei todellakaan tuomarien hehkutuksen veroinen. Tasavarma ja tylsä.
Hennariikka: Niin toivoin, että ois säväyttänyt ja oisin kerrankin voinut toivoa naisen voittoa. Mut aika piipitykseksi jäi molemmat vedot (liian korkeat sävellajit mun makuun). Ja prinsessa-veisu ihan vieras, joten mahdotonta päästä kerralla "sisään" biisiin.
Ali: Jotenkin kömpelön oloista laulua ekassa biisissä - esiintymisessä sentään iloista yritystä. Toka oli siinä mielessä onneksi suomeksi, etten liian pahasti verrannut Koopin big band versioon (eri bändi, sama kapellimestari Vuotalon konsertissa syksyllä). Joku siinä silti tökki - ehkä se sit on sitä "kollotusta" mistä Nina puhuu. Ja viiskymppisen sedän tyyli nuorella sällillä.
Kaikenkaikkiaan tylsä finaali ja ennustettava lopputulos (FB-kannatusluvuista saatto taas suoraan päätellä). Ehkä nyt on todettava, että Martti kuitenkin vähiten huono ja ansaitusti finaalissa. Historiallisesta miesten finaalista puhutaan, mut ite näen tässä tavallaan X factor-finaalin uusinnan, vain selvästi tasaisempana (Samuli ja Ali suht tasavertaiset, mutta Elias ihan eri planeetalta - siis parempi - kuin tää toinen keravalainen). Martti vienee, ellei Ali jotain taikatemppua tee.
-
Kuin tylsä finaalipari voi olla, Martti ja Ali :DDD no, tylsä päätös tylsälle Idols-kaudelle..
-
EIEIEIEIEII. Tylsimmistä tylsin finaali tulossa oikeesti.. kaks varman päälle pelaajaa ja tasapaksua laulajaa ja esiintyjää, ei toimi. Hennariikassa parasta oli se että hän otti riskejä, ne toi häneen ihmisenä mielenkiintoa ja tiesi että sieltä ei ole tulossa mitään biisiä mitä hän olisi laulanut jo 200 kertaa aikasemminkin lähibaarin karaokessa. Nyt toivon Alin voittoa, koska hänestä saataisiin oikeilla biiseillä ja oikeanlaisella julkisuudella tehtyä ihan mielenkiintoinenkin persoona. Martti nyt menee kategoriaan Jani Wickholm ja Kristian Meurman, jotka tekevät keikkaa, mutta eipä ne paljon ketään kiinnosta. Uskon että tältä kaudelta nousee musabisneksen huipulle Ilpo ja Hennariikka. Ehkä Stinakin, mutta hänen musiikkityylinsä ei ole suomessa niin kaupallista.
-
Anteeks tuplat, mut toi Prinsessalle! oli tän vuoden Idolssin paras veto. Oon vieläki ihan kananlihalla ku ajattelenkaa koko esitystä.
-
Martti nyt menee kategoriaan Jani Wickholm ja Kristian Meurman, jotka tekevät keikkaa, mutta eipä ne paljon ketään kiinnosta.
Aika karun karman langetit Martín päälle. :D
-
Ainoastaan bändi sai aikaan kylmiä väreitä tän illan finaalia katellessa. Muuten oli melko tasapaksua ja tylsää esiintymistä kaikilta. Hennariikan Prinsessalle oli mun mielestä paras, kaunis ja herkkä tulkinta. En ymmärrä Martin hehkutusta, Ainutkertainen on niiin ärsyttävä biisi muutenkin ja Martti esiintyi jälleen kerran tylsästi. :P
Veikkaan ja toivon, että Ali vie koko kisan.
-
Oli tosi tylsä tuo eilinen finaali. Martti on uskomattoman tylsä kilpailija, joka ikinen kappale samanlaista. Alin ensimmäinen oli hyvä, toinen uskomattoman tylsä. Alille toivon voittoa.
-
http://www.mtv3.fi/ohjelmat/sivusto2008.shtml/viihde/idols2011/uutiset_vko17?1321781
Ilmeisesti Alikaan ei ollut ihan tyytyväinen itseensä... Mutta positiivinen juttu on, että finaalissa molemmat laulavat kolme kappaletta! Jee
-
Martti: Ensimmäinen kappale oli hyvä valinta, sopi Martin äänelle ja hän lauloi sen todella hyvin ja tulkitsi uskottovasti. Ikävä kyllä kappale oli ehkä aavistuksen tylsemmän puoleinen, eikä ainakaan minua koskettanut. Sairastelusta ei kuulu jälkeäkään Martin äänessä, vaan hän lauloi totutulla varmuudella ja persoonallisella rock-kähinällä. Ainutkertainen oli ihan loistava, ja kosketti ainakin minua. Kappale on hirveän kulunut, mutta Martti toi siihen jotain ekstraa, ja päihitti alkuperäisen mennen tullen. Ansaitusti finaaliin.
Ali: Ensimmäinen kappale kertoi sen, mitä olen jo aiemmin miettinyt... Alin ääni ei vaan sovi oikein hyvin nopeampiin ja asenteellisimpiin biiseihin. Siinä hänen "iskelmäprinssi" äänenvärinsä lähinnä ärsyttää ja jos tuo veto olisi tullut radiosta, niin olisin vaihtanut välittömästi kanavaa. Alin ääni sopii paremmin kevyempään poppiin, iskelmään, mahtipontisiin balladeihin yms. Menevämmässä biisissä ääni on lähinnä puuduttava.
Toka biisi oli paljon parempi, sopi äänensävylle jne. Ali veti varmasti ja puhtaasti, mutta silti olisi halunnut mahdollisesti hänen tippuvan. Kisan edetessä vaan käy yhä enemmän ilmi se, ettei hänellä taida olla sopivaa lokerikkoa Suomen musiikkitaivaalla.
Hennariikka: Vautsi! Hennariikka veti totuttuun nähden huomattavasti puhtaammin ja ääni soi hirveän hyvin molemmissa biiseissä. Itseäni "Fly me to the moon":n ohutääni-versio kuulosti kivalta. Toki hänen esityksensä oli vähän energitön ja flirttiä olisi saanut olla enemmän. Sen hän osaa, kun muistelee Lovefool -vetoa. Hämmästyttävää, ettei kisaajat saa valita sävellajia! Voimaa olisi ehkä tullut enemmän, jos biisi olisi vedetty puolikkaalla alempaa, mutta hyvältä tämä kuulosti nytkin. Huimaa parannusta.
Prinsessalle oli kyllä ihan huikea. Meni kylmät väreet ja teki mieli itkeä. Pari raastavaa vireheittoa oli, mutta hän korjasi ne (taas) heti ja lisäksi tulkinta oli ihan huikean hyvä, ääni soi sairaan hyvin ja tämä voittaa Johanna Kurkelan värinäpiipityksen 6-0! Hennariikka saa minun puolestani levyttää tämän biisin. Paras veto Hennikseltä koko kisan aikana.
Väärä tippui. Ali olisi saanut mennä. :)
-
;D mutta onneksi ei mennyt...