Idolslandia
Suomen Idols => Idols-arkisto => The Voice of Finland 2018 => Aiheen aloitti: Anteater - 23.01.2018 04:31:39
-
Nava Matouf, 16, Turku
Laulutekniikka paikoin hyvin hallussa, mutta jotenkin ei tämä esitys vakuuttanut. Hieman unettavan oloinen tapaus. Vähän tylsähkö vaikutelma.
(http://www.idolslandia.fi/photo_sharing/voice_2018/nava_matouf.jpg)
-
Oli unohtunut aikanaan lisätä omat kommentit tähän. Kopsaanpa pääaiheesta suoraan tässä vaiheessa:
Nava Matouf, 16, Turku - Feeling Good
Nava oli kyllä harvinaisen itsevarma nuori nainen. Se "kiitos Olli" kiinnitti heti huomiota ja se, että hän sanoi halunneensa ei-kääntyneen Tonin tiimiin. Sitten vielä se, että hän sanoi menevänsä sen tiimiin, jolla olisi eniten annettavaa hänelle eli Redrama. Annan ilme oli kyllä aika paljastava. Tuntui varmasti pahalta! Niin, Nava lauloi erinomaisesti mutta esitys lähti liikkeelle aika taiteellisesti, joten ehdin pelätä Navan puolesta. Itse en päässyt heti kiinni siihen. Mutta loppu oli hienoa ja Anna ja Redrama onneksi kääntyivät. Redraman hän siis valitsi.
Navan isosisko oli Voicessa vuoden 2016-kaudella:
http://www.idolslandia.fi/index.php?topic=3724.msg247213#msg247213
-
Nava oli vakuuttava Knockoutissa vaikka jostain syystä Olli ei hänen esityksestään paljoa pitänyt eikä tuntunut muutenkaan antavan hänelle paljoa arvoa. Nava on mielenkiintoinen persoonana, karismaattinen. Ja hän lauloi tosi hyvin Tehosekoitinta. Olisin nähnyt hänet mielelläni liveissä. Nelostuolin paikka ratkaisi tietysti heti hänen kohtalonsa.
-
Vähän oli sellainen fiilis, että Olli oli päätöksensä tehnyt jo etukäteen ja perustanut osan päätöksistä omiin henkilökohtaisiin mieltymyksiinsä... sääli kyllä, sillä Nava olisi mielestäni ansainnut jatkopaikan. :-\
-
Minäkin sain käsityksen, että Olli oli tehnyt päätöksen jo paljon aiemmin. Ei tahtonut saada sanotuksi kaunista sanaa hymyilevin ilmein. Ehkä vahvaluontoinen Nava ei ollut antanut tarpeeksi arvoa Ollin hienoille neuvoille? ;D
-
Minusta Nava olisi ansainnut jatkopaikan. Ollin tiimissä meni jatkoon turhanpäiväisempiäkin laulajia. Navan esiintymisessä + laulamisessa oli jotain sellaista, jota olisin halunnut katsella ja kuunnella lisää jatkossa.