Kirjoittaja Aihe: Ville Laaksonen sanoo, että kaikki oppivat laulamaan (Helsinki)  (Luettu 5238 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Etsku-Etana

  • Pää Beruna
  • i
  • *
  • Viestejä: 22007
  • Karma: +21/-167
    • Profiili
Ville Laaksonen (28) oli kannustava kaikkia varislaulajia kohtaan: kaikki voivat oppia laulamaan. Niin varmaankin on, mutta jossain tulee kuitenkin raja vastaan, joten synnynnäisellä lahjakkuudellakin on varmasti merkitystä.

Olli Lindholmin kaltoin kohtelema Ville lauloi varmasti (eikös?) puhtaasti ja nuotilleen ja teknisesti taitavasti. Minun makuuni hänen laulutapansa on kuitenkin liian huutamisenoloinen vaikka välillä hänen äänensä tuntui miellyttävältäkin.

Jatkoon!

« Viimeksi muokattu: 17.11.2017 01:09:23 kirjoittanut Etsku-Etana »

Negativ

  • Forkan elokuvafriikistön pääfriikki
  • i
  • *
  • Viestejä: 25273
  • Karma: +49/-31
  • I wanna do bad things with you.
    • Profiili
    • Last.fm
Mustakin se oli vähän huutamista. Tekniikkaa toki voi harjoitella ja laulaamaan tosiaan voi oppia kuka vaan, mut ei Villellä mun mielestä ole sellaista potentiaalia. Olli oli kyllä kamalan töykeä. Otti päähän.



~It feels good. Is that reason enough for you.~

McKenzie

  • kadonneen mielenrauhan metsästäjä
  • i
  • *
  • Viestejä: 3358
  • Karma: +5/-2
  • Queen of fucking everything O:-)
    • Profiili
Olli käyttäytyi tosi epäasiallisesti Villeä kohtaan.
Ville lauloi teknisesti taitavasti, mutta huusi liikaa minunkin makuuni.
Do not argue with an idiot. He will drag you down to his level and beat you with experience. - Mark Twain -

tirppaliisa

  • i
  • *
  • Viestejä: 63
  • Karma: +0/-0
    • Profiili
Mä taas yllätyin ihan tosi positiivisesti tästä. Osasi hommansa, teknisesti erittäin taitava, toki belttasi(eli tavallaan laulaen huusi) aika voimakkaasti, muttavoisin kuvitella, että esim mikkiin laulaessa saa nyansseja ihan eritavalla esiin.

Ja Olli Lindholm olisi saanut pitää sanaisen arkkunsa kiinni koko ohjelman ajan, koska hänellä ei ollut oikeastaan mitään asiaa kenellekään.
Osu ja uppos!!!

ilppez

  • Viekun ah-valmentaja
  • i
  • *
  • Viestejä: 13069
  • Karma: +16/-7
  • Ja! Ja! JA! JAA! JAAAAAA!
    • Profiili
Kompin muita eli koki aika kohtuuttomia vierailevan tuomarin vuoksi.
Ja ohi ollaan...*kodak moment*

I det Bjørndalske hjem...
Suihkulakki

Vesqdaa

  • 2. semifinaalin laulaja
  • *
  • Viestejä: 301
  • Karma: +0/-0
    • Profiili
Kuten todettu, teknisesti oikeaoppinen laulaja. Siitä kyllä paistoi vähän liikaakin sibiksen musiikkikasvatusosasto aka MuKa, että kyllä mä näen Villen mieluummin opettajana kuin tähtenä. Väite siitä, että kuka vaan voi oppia laulamaan on tietenkin väärä ja jotain, mitä vain rohkaiseva musiikinopettaja voi 7B:n Tonille sanoa. Sävelkorva ja musikaalisuus yleensäkin on synnynnäistä, mutta niillä lähtökohdilla kylläkin laulajaksi voi kehkeytyä vaikka sitten se musikaalinen varis.

capri

  • Puolikas tuplagee-hirmu
  • i
  • *
  • Viestejä: 18333
  • Karma: +6/-3
  • Life is like a box of chocolates.
    • Profiili
En tykänny tästä, vaikka teknisesti varmasti olikin hyvä.
Älä murehdi menneitä; niiden aika on ohi. Älä murehdi tulevaa. Sen aika ei ole vielä.

Kaitsu

  • Piruetteja potkiva viisukuningas
  • i
  • *
  • Viestejä: 19139
  • Karma: +18/-64
  • Porilainen urheilu <3
    • Profiili
No muhun tää ei kyllä iskenyt ja enkä olisi päästänyt häntä jatkoonkaan..

Villeen liittyy yksi euroviisukytkös, kun hän on säveltänyt Riikka Timosen Suomen viisukarsinnassa mukana olleet kappaleet Toarie & Meren. Riikka muuten sijoittui tuolla Toarie kappaleellaan vuonna 2004 Suomen euroviisukarsinnan finaalissa kolmanneksi.
i feel alive (bringing into play)
my whole life (going all the way)
i’m still alive (and i turn away)
from broken mirrors

phale

  • Idols-keskustelijat
  • Viestejä: 23
  • Karma: +0/-0
    • Profiili
Väite siitä, että kuka vaan voi oppia laulamaan on tietenkin väärä ja jotain, mitä vain rohkaiseva musiikinopettaja voi 7B:n Tonille sanoa. Sävelkorva ja musikaalisuus yleensäkin on synnynnäistä, mutta niillä lähtökohdilla kylläkin laulajaksi voi kehkeytyä vaikka sitten se musikaalinen varis.

Ei pidä paikkaansa. En ymmärrä miksi ihmiset kuvittelevat sävelkorvan tai musikaalisuuden olevan jotenkin synnynnäisiä ominaisuuksia, jotka joko on tai ei ole. Kyllähän kaikki oppivat lukemaan tai laskemaankin, toiset mahdollisesti paremmin kuin toiset, mutta pääosin kyse on vain harjoittelusta ja motivaatiosta. Toki jotain synnynnäisiäkin taipumuksia voi olla, mutta niiden merkitystä suhteessa kaikkeen muuhun on vaikea arvioida.

Aiheesta on tehty myös väitöskirja (Ava Numminen, 2005), jonka tiivistelmässä todetaan mm. seuraavaa:
"Tutkimus osoittaa, että laulutaidottomuus ei ole yksilön pysyvä ominaisuus vaan laulutaitoa voi kehittää lähtötasosta riippumatta myös aikuisiällä. Kyky havainnoida ja tuottaa sävelkorkeuksia kehittyi kaikilla. Näyttää siltä, että laulamisen harjoittelu kehitti myös kykyä erotella sävelkorkeuksia."
http://ethesis.siba.fi/ethesis/showrecord.php?ID=317350

Ei tämä tietenkään tarkoita että kaikista voitaisiin hetkessä leipoa idoleita, ja jos ei koskaan ole laulanut tai harrastanut musiikkia, opittavaa ja työtä saattaa olla edessä hyvinkin paljon, mutta kuitenkin kaikkien on mahdollista oppia ja kehittää itseään jos vain tahtoa ja motivaatiota riittää.