Oli kyllä mielenkiintoinen tää finaali. Heitän tähän nyt lyhyet mielipiteeni noista ennen kun luen, mitä muut on kirjoittaneet.
HeikkiTää biisi oli ihan liian tuttu ja itseni kohdalla ylisoitettu, jonka vuoksi en etukäteen odottanut mitään kauhean ihmeellistä. Vähän parempaa oli kuitenkin kuin mitä odotin. Heikin ääni sopi biisiin hyvin ja mielestäni myös esiintyminen oli vakuuttavaa. Mitään erikoista tai alkuperäisversiosta pahemmin poikkeavaa ei kuitenkaan mun mielestä tässä ollut. Ihan perushyvä veto kuitenkin. Oletin näkeväni Heikin jatkossa tän perusteella.
NiinaKyseinen biisi ei ole mulle tuttu, mutta tuota noin. Niina lauloi hyvin ja hänellä on hyvä ääni, mikä nyt sinänsä olikin odotettavissa, mutta tämä sovitus tuntui vähän liian vaisulta ja mitäänsanomattomalta, vaikkakaan en mitään suoranaisia virheitä havainnut. Ja tuomaritkin sitten sanoivat jokseenkin samoin kuin itse ajattelin. Ei ollut huono, mutta olisin odottanut Niinalta parempaa. Tää oli näin lyhyeksi vedoksi vähän liian pliisu. En kuitenkaan uskonut että tiputtaisi Niinaa jatkosta.
TorstenOdotukseni esitykselle olivat koelaulusuorituksen perusteella kovat, mutta en kyllä täysin vakuuttunut tästä. Torstenilla on mielestäni poikkeuksellisen miellyttävä lauluääni ja myös hänen söpön aito olemuksensa tuovat lisäpisteitä, mutta olisi kyllä mun mielestä pystynyt parempaankin. Tuntui laulavan koko ajan liian hiljaa, mikä häiritsi minua. Ihan hyvin silti veti, ei siinä mitään. Tuntuu kuitenkin, että Torsten nyt vähän kärsii siitä, että on ollut alussa liian hyvä ja ennakkosuosikki, niin kisan myötä kehittyminen on vähän niin ja näin. En nähnyt kehitystä tän esityksen perusteella vaan sitä samaa tasaisen hyvää Torstenia kuin tähänkin saakka. Ei silti käynyt mielessäkään, että tippuisi vielä enkä usko tippuvan vähään aikaan. Ja pakko sanoa, että sydämet sulattava se hymy biisin lopussa! Enkä edes itse kuolaa Torstenia.
TiinaTiina on jotenkin jännä siinä mielessä, että mulle ei ole muodostunut hänestä vieläkään oikein mielipidettä. Välillä jotenkin ärsyttää mua, mutta välillä tuntuu söpöltä ja kivalta. Enkä jotenkin osaa tätä laulusuoritustakaan arvostella. En tunne biisiä kuten en sitä Tiinan viimeviikkoistakaan, eikä näistä esityksistä kumpikaan jotenkin antanut mulle mitään. Epäilen sen kuitenkin johtuvan omasta musiikkimaustani, joka kuitenkin aina vaikuttaa mielipiteisiin näistä esityksistä. Jos jostain biisistä ei vaan tykkää, niin vaikea arvostella objektiivisesti sitten esitystäkään. Mutta anyway, Tiinan esiintyminen oli varman oloista ja hyvää, ja tuntui, että kehitystä viime viikkoon verrattuna oli tapahtunut laulullisestikin. Perushyvä, mutta ei vaan mun juttu. Ja en uskonu tippuvaksi tänään.
PetriEn muista enää tarkkaan, missä järjestyksessä nää esitykset oli, mut laitetaan Petri seuraavaksi, kun eikös hän jossain puolivälin kohdilla laulanut? Täytyy sanoa, että Petrillä on mielestäni todella magee rokkiääni, kun vaan löytäisi oikeanlaiset biisit esitettävikseen. Tämä biisi nyt oli vähän niin ja näin, ihan ok esitys, mutta ei antanut mulle erityisesti mitään. Tuomarien edessä laulaminen ja muu esiintyminen oli kyllä ihan hyvää mun mielestä. Valitettavasti ennustelin tän perusteella Petriä tippuvaksi, mikä on sinänsä harmi, kun olisin halunnut vielä kuunnella häntä, ihan mukavan ja hauskan oloiselta persoonaltakin vaikuttaa.
InaEnsiksi täytyy sanoa, että Inalla oli aivan järjettömän hieno mekko! Biisivalinta upposi minuun myöskin, ja Ina yllätti kyllä minut täydellisesti. Esitys oli nimittäin ihan loistava ja ihanaa kuunneltavaa. Se on mun henkilökohtaisessa Idols-skaalassani parannus viimekertaiseen, sillä sillon en lämmenny ollenkaan Inan biisivalinnalle enkä esitykselle. Mutta tänkertasen perusteella haluan nähdä Inaa lisää! 10+! Ja siis mielestäni ei todellakaan ois saanu olla tän kertainen putoaja!
ArttuBiisivalinnan ja viimekertaisen enkun lausunnan perusteella jännitin Artun puolesta etukäteen, ettei vaan mene munaamaan tätä biisiä. Niin iso ja tunnettu biisi, että toivoin vaan että esitys olisi edes normaalitasoinen eikä myötähäpeää aiheuttava. No, onneksi Arttu oli itsekin myöntänyt enkun olevan vaikeaa ja nähnyt vaivaa sen eteen. Esitys oli parempi kuin odotin, vaikkakaan ei tajuntaa räjäyttävä. En uskonu tippujaksi ja onneksi ei tippunutkaan, sillä haluan nähdä Arttua jatkossa, kunhan hän pääsee vetämään niitä suomenkielisiä biisejä. Tykkään persoonasta tosi paljon, ja ääni on myöskin hieno, kunhan Arttu tajuaa valita oikeita biisejä jatkossa.
SusannaViimekertaisen esityksen vuoksi odotukseni olivat todella korkealla. Tämä biisi ei kuitenkaan ole niin mun mieleen, että ne odotukset eivät ihan täyttyneet, mutta ihan hyvä esitys silti. Perusvarmaa kamaa Susannalta, eikä mielestäni huolia tippumisen suhteen. Tukka oli laitettu tosi mageesti!
SiniMielestäni parantanut kisan aikana huimasti. Lauloi hyvin ja esiintyminen myös oli mielestäni oikein hyvää ja kivaa katsella. Pakko myös mainita, että Sini on ihan järjettömän kaunis ja vaikuttaa persoonana todella miellyttävältä. Tulee mieleen, että tällaisten laulajien takia tätä kisaa tehdään - kehitys suihkulaulajasta tällaiseksi mitä Sini nyt oli, on niin huimaa, että huhhuh. En myöskään veikannu Siniä tippujaksi. Ois kyllä varmaan valitettavasti ollu se seuraava tippumislistalla, jos Petri ei ois ollu tuolla.
DiandraMulla on Diandrasta jotenkin kaksipuolinen mielipide. Tavallaan en jaksa mennä siihen yleiseen hypetykseen, mikä häntä kohtaan on vallalla, vaikka hän onkin todella hyvä laulaja. Sillä se, että hän on koko ajan ollut niin hyvä, aiheuttaa mulla sen, että en tavallaan odota kovinkaan suurella innolla hänen esityksiään, koska tiedän niiden olevan joka tapauksessa todella hyviä joka kerta. Se laulajan puolesta jännitys ja sellainen mukanaeläminen että "voi kun se ois kehittyny nyt ja onnistuis" puuttuu. Diandra vaan on siellä, vetää homman kotiin ja mie katon sitä ja voin olla varma, että hän on siellä vielä seuraavallakin viikolla. Mutta! Itse en ole Whitney Houstonin ystävä enkä sen tapaista musiikkia kuuntele, mutta siitä huolimatta Diandran tämänpäiväinen esitys nostatti iholleni kylmät väreet useita kertoja eikä kyynelien valuminen silmistäkään ollut kaukana. Tämä fyysinen reaktio esityksestä yllätti itsenikin, koska olen kuitenkin aika kriittinen ja ehkä vähän paatunutkin musiikinkuuntelija, joten Diandrassa on kai pakko olla jotain ylimaallisen loistavaa.

Ja tänään oli muuten järjettömästi hienommat stailaukset kuin viimeksi. Ainoastaan Tiinan asu oli vähemmän hieno mun mielestä. Sinin sortsit oli vähän pornahtavat

Mutta Sinille sopi se hattu, samoin Petrille!