Noniin otin ja katsoin sitten kutoskauden parissa kolmessa päivässä (8D) ja täytyy sanoa että oli kyllä sarjassa tapahtunut positiivinen muutos parempaan päin. Suuri kiitos siitä kuului aivan loistaville vieraileville näyttelijöille. Varsinkin Drea De Matteo oli Angiena hieno lisä sarjaan, valitettavasti hänen aviomiehensä (24:n Larry Mossina tunnettu näyttelijä) oli vähän tylsä siihen nähden mihin olis ollu mahikset. Eddie Orlofskia näytellyt Josh Zuckerman kyllä tilasi itselleen tulevia leffarooleja suorituksellaan. Muutenkin Eddie oli hienosti kirjoitettu hahmo, kuinka moni olisi kauden ensimmäisen jakson perusteella voinut kuvitella tuntevansa sääliä ja sympatiaa Julien kuristajaa kohtaan

.
(kylläpä ne pitkät hiukset sai sen näyttämään nörttimäiseltä)

Myös Sam Page oli loistavan limainen vieraillessaan Breetä kiusanneena Samina, toivottavasti hänen hahmoa nähdään ensikin kaudella.
Pääporukasta Felicity Huffman oli jälleen aivan loistava ja sai parhaat kohtaukset Housewiveistä. Katherinen alun hermoromahdusjuttua pitkitettiin kyllä ihan liikaa, toivottavasti Dana Delanya nähdään sarjassa vielä, myös aivan loistava näyttelijä. Eva Longoria Parker myös osoitti että hän on muutakin kuin kaunis kasvo, todella lahjakas näyttelijä ja sopii hyvin Gabyn rooliin.
Sensijaan aina samalla habituksella posottavasta Breen näyttelijästä, ja kaksi ilmettä omaavasta Susanin näyttelijästä ei ole mitään hyvää sanottavaa. Jos vielä kerran tulee mutruhuuli-Susan kohtaus niin repee perse, muutenkin niin ärsyttävä hahmo joka saisi lentää sarjasta.
Mutta nyt seiskakauden kimppuun -> Paul Youngin ja Felicia Tillmanin paluu ei voi luvata muutakuin hyvää
