Elikkä tää aivan loistava sit-com sarjatulee vissiin maikkarilta tällähetkellä, kysyykää Negsulta millon %D. Suosittelen kaikille, ihan huippuhauska sarja. Verrattavissa tyyliltä aikapaljon Frendeihin, joskin tässä ehkä hieman enempi sellasta kännisekoilu huumoria. Onhan sarjan tapahtumapaikkana useimmiten baari

.. Uskaltaisin kyllä uhota, että tää on hauskempi sarja kun Frendit. Hahmot ei ehkä niin hyviä (joskaan eivät yhtä karikatyyrisiäkään).

Sarjassa Ted (Josh Radnor) kertoo vuonna 2030 lapsilleen tarinaa nuoruusvuosistaan, ja siitä miten tapasi heidän äitinsä, ja tarina on varsin pitkä, sillä USA:ssa alkaa syksyllä jo neljännen tuotantokauden jaksot eikä äidistä ole vielä tietoakaan

.
Jenkeissä sarja on saanut varsinaisen kulttimaineen, lähinnä Neil Patrick Harrisin ansiosta

.. Muita tunnettuja näyttelijöitä on mm. Jason Segel (Knocked Up, Forgetting Sarah Marshall) sekä Buffysta tuttu Alyson Hannigan. Sarja on myöskin tunnettu siitä, että Britney Spears on vieraillut sarjassa pariinkin otteeseen. Lähetysaika vaan on jälleen kerran surkea :?.